Ptinidae ailesinden gelen susam böceğinin latince adı Lasioderma serricorne’dir. Hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde görülen böcek türüdür. Susam böceği yaklaşık 2-3 mm büyüklüğünde olup kahverengidir diğer bir taraftan da siyah renge sahip oldukları bilinir. Susam böceğinin yumurtaları yaklaşık 1 mm civarıdır. Sigara böceği, tütün böceği, tatlı kurt, bakliyat böceği, toz böceği ya da puro böceği olarak da bilinmektedir. Sadece tütünlere değil diğer bitki türlerine de büyük zararlar verirler.

Evler, işyerleri, apartmanlar, gıda fabrikaları, depolar gibi yerlere yerleşerek buralara zarar verirler. Buralara asıl zararı veren ise yetişkin susama benzeyen küçük böcekler değil onların larvalarıdır.

 

SUSAM BÖCEĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Susam böcekleri diğer bir adıyla sigara böcekleri evinizdeki mutfaktaki ürünlere ve işyerlerinde üretimdeki ham maddelere saldırırlar. Kötü niyetli olan bu susam böceğiyle savaşmak bireysel olarak oldukça zordur. Çünkü boyutları çok küçük oldukları için kapalı kaplara bile girebilirler. Sayısal olarak çok çabuk çoğalabilirler. Poşetlere yiyecek içeren kaplara boyutlarından dolayı girme konusunda zorlanmazlar. Kalın folyolardan, plastik olan kapaklardan kolayca geçebilir içlerine girebilirler.

Susam böceği uçar mı? Karanlık çöktüğünde susam böcekleri yer değiştirmek için kanatları vasıtasıyla uçarlar. Gündüz güneş ışında daha çok hareketsiz halde dururlar.

Susam böceği ne yer? Sigara böceği yumurtalarından yaklaşık olarak iki hafta içinde larvaları ortaya çıkar ve alanlarınıza yayılır. Yumurtadan çıkan larva aktif olarak beslenmeye başlar.  Evlerinizde tahıllara, hayvan mamaları, bisküvi, kuru meyvelere vb. zararlar verirler. Yetişkin haldeki böcekler çoğalmalarıyla evlerinizde kötü bir görünüme neden olurlar. Parke altlarına yumurtalarını bırakarak buralarda çoğalabilirler.

 

SUSAM BÖCEĞİ (SİGARA BÖCEĞİ) NEDEN OLUR?

Susam böceği evlerimize genellikle alışverişte alınan ürünlerden bulaşır. Örneğin; bakkal, market, kuruyemişçilerden alınan açık ürünlerin içlerinde larvalarının olmasıyla bu siyah küçük böcekler evlere bulaşması çok kolay olur. Ya da köyden getirilen  tarhana, un, tahıllar, kurutulmuş gıda, bakliyatların içlerinde yuvalanarak hem beslenir hemde siz evlerinize getirince evlerinize bulaşır.  Diğer bir ismiyle bakliyat böceği dışarıdan alınan gıda ürünlerine yapışarak özellikle mutfak kısmından yaşam alanınızın her yerine bulaşıp hızlı üreyerek alanlarınızı istila ederler.

İkinci bir olasılık ise tütün böceği bulaşmış olan bir alana ziyarete gidildiğinde sizlerin üstlerinize, ceplerinize girerek evlerinize bulaştırmanız olasıdır.

Üçüncü olasılık ise eğer ki tütün kullanıyorsanız bu böceklerin evlerinizde görmeniz hiçte sürpriz olmayacaktır. Mutfağınızda, duvarlarınızda, parke içlerinde, dolap içlerinde kısacası evinizin her yerinde bu tütün böceği (sigara böceği) görmeniz olasıdır. Özellikle eski parke içlerine susam böceği yumurtası bırakarak buralarda kontrolü daha zor bir durum hal alır.

 

SUSAM BÖCEĞİ İNSANA ZARAR VERİR Mİ?

Susam böceklerinin yaklaşık 1-2 mm boyutunda olan yumurtalarını çıplak gözle görmek zordur. Susam böceği insana zarar verir mi? Bu küçük böcekler psikolojik açıdan insanlara zarar verebilirler ve sizlerin aşırı kaşınmanıza neden olabilirler. Evinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin kurtulmadığınızı görmeniz sizi ruhen çöküntüye sokacaktır. Susam böceği zararları evinizdeki iş yerinizdeki gıda ürünleriniz bunlarla enfekte olabilir ama gözle görünmediği için görünümü etkilenmez.

Susam böceği ısırır mı? Susam böceği ısırığı durumunda söz konusu salmonella ve tifo gibi hastalıkların sizlere buluşmasına az da olsa neden olabilir? Susam böceği ısırması ile bu hastalıklara yakalanmamak için tek çıkış yolu ilaçlama yaptırmaktır.

SUSAM BÖCEĞİNDEN NASIL KURTULURUZ?

İlk önce tütün böceğinin tanısını koymak çok önemlidir. Evcil hayvanlarınızın mamalarında, mobilyalarınızın içlerinde, çeşitli çatlaklarda, halılarınızın üzerinde, tahıllarınızın, baharat veya kuru gıda paketlerinde küçük susama benzeyen böcekler, nokta kadar küçük böcekler yada yuvarlak kahverengi/siyah böcekler fark ettiyseniz ve bunlar fotoğraftakilere çok benziyorsa, alanınızda bir susam / sigara böceğiniz var demektir. Susam böceğinden nasıl kurtuluruz? Evdeki en etkili yöntem ilaçlamadan geçer. Sağlık Bakanlığı onaylı onaylı ilaçlarla alanında uzman personel ile böceğin yapısını iyi bilen teknikerlerin yapmış olduğu ilaçlamalarla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Aksi taktirde bireysel çözümler ile hem zamanınızdan hem maddi yönden hem de sağlığınızdan olabilirsiniz.

Bu küçük susam böceği çözüm yolu sağlamak uzmanlık işidir. Uzmanlığı göz önünde bulundurarak bu zarardan kurtulmak için profesyonel bir susam böceği ilaçlama firması bulmak yapacağınız en iyi karar olacaktır.

 

SUSAM BÖCEĞİNDEN KURTULMA YOLLARI

Yukarıdaki susam böceği neden olur? yazımızda anlatılan bulaşma yollarını bilirsek ve tedbirimizi alırsak tütün böceğinin evlerimize bulaşmasın önleyebiliriz. Yani market, kuruyemişçiler veya köyden getirilen açıkta ürün veya kavanozda olan gıda ürünlerini açmadan kontrol ederek bulaşmayı önleyebilirsiniz. Eğer ki kavanoz içinde görülen toz böceği, nokta kadar küçük böcekler, küçük siyah uçan böcekler görüyorsanız hiç kavanozu açmadan direk çöp kutusuna atmanız gerekir.

Açık ürünlerden mutfağınıza bulaştıysa örneğin; kuruyemiş paketinden çıkan böcekler gördüyseniz hemen elektrikli süpürgeyle detaylı temizlik yapılmalıdır. Bunun amacı ise susam böceğinin evinizi yumurtasını bırakmasını önlemektir.

Bu sayılan dışında görülen susam böceği görülmesinde ise detaylı bir ilaçlama yapılması şarttır. Çünkü bireysel ilaçlamalar ya da temizlik ile bu susam böceği sorunundan kurtulamayacaksınız.

 

SUSAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Tütün böceği olarak ta bilinen bu yuvarlak küçük böcekler görüntü olarak sizi huzursuz edecektir. Her an alanınızda susam böceği ile karşı karşıya gelmek zorunda kalacaksınız ki bu da sizi mutsuz huzursuz edecektir. Hatta ‘odamda böcek var’ korkuyorum hissine bile kapılacaksınızdır. Muhtemelen bireysel olarak/kendinizce önlem almak isteyeceksiniz. Evinizin her yerini temizlemek elektrik makinesiyle almak dairenizin her köşelerine böcek ilaçları yerleştirmek bunların en başında gelecektir. Maalesef ki hepsinin tüm bunların boşuna çaba olduğunu söylemek istiyoruz.

  • Her temizlik sonrası tekrar tekrar susam böceğini görüyorsanız ilaçlama yapmadan bunun sonunun geleceğini düşünmeyin. ULV yöntemiyle alanın tamamının detaylı olarak kontrolü susam böceği ilaçlama da şarttır. çünkü bunlar çok küçük böceklerdir. Susam böceği ilaçlama Sağlık Bakanlığı ilaçlar, ULV-FOGLAMA cihazı ve uzman personeller ile yapılmalıdır.

Susam böceği ilaçlama işinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi bu böceklerin nerelere yumurtlayabileceği bilinmeli ve hangi zamanlarda yumurta bıraktıkları tahmin edilmelidir. Bu hususlar susam böceği ile mücadele etmede önem arz etmektedir. Bütün bunlar ise eğitimli ve alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi takdirde, korsan firmaların, acemi kimselerin yaptığı ilaçlama işleminde işgücü, para ve zaman kaybı yaşanacaktır. Bunlardan daha da önemlisi hastalıklarla hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sağlık sorunları görülebilir.

Susam böceği ilaçlama ya da bakliyat böceği ilaçlama da en önemli özellik ilk önce böceği tanımaktan geçer. Aksi takdirde diğer haşereler gibi ilaçlama yapmanın susam böceğine karşı bir koruma sağlamayacağının bilinmesi gerekir. Gelişigüzel ilaçlama yapmadan sadece bu susam böceğinden kurtulabilirsiniz. Diğer bir önemli özellik ise Susam böceği ilacı seçimidir. Sadece susam böceğine has bir ilaç piyasada yoktur. İlacın etken maddelerinin bilinip ayarlanıp gerekirse farklı dozlarla ev ve iş yerlerine uygulanmalıdır. Susam böceği ilaçlama da takip edilen başka bir özellik ise uygulama yöntemidir. Alanlara uygulanacak uygulama yönteminde hangi ilaçlama makinesinin hangi yöntemle uygulanacağının uzman personel tarafından karar verilmesi gerekiyor. Bu bilinçle alanlara uygulanan SUSAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA da kontrol daha kolay ele gelecektir.

Sizler en iyisi işinin uzmanı bir toz böceği ilaçlama servisi ile irtibata geçerek ne kendinizi ne de sevdiklerinizi riske atın. İlaçlama şirketlerinin kataloglarını incelemekle kalmayıp sitelerinde belgelerine ve referanslarına da göz atmalısınız. Nisan İlaçlama piyasadaki kalite ve güvenilir susam ilaçlama şirketi açığını her zaman kapatabilecek yapıdadır.

 

SUSAM BÖCEĞİ İLACI

Susam böceği ilacı Sağlık Bakanlığı onaylı ruhsatlı biyosidal ürünler olmalıdır.  Kullanılan bu ilaçların içeriği çok önemlidir. Her susam böceği ilacını alıp evlere uygulamak çok yanlış olur. Ziraat mühendisleri tarafından kontrollü olarak uygulama metodu, uygulama doz, seyreltme oranı, uygulama oranlarını ayarlayarak susam böceği için en etkili ilaçlar hazırlayarak sorunların çözülmesinde yardımcı olurlar.

Tütün böceği ilacı uygulama dozu çok önemli olup asıl etkisi buradan yola çıkılarak uygulama metodu ile alanlarınıza uygulanmalıdır. Gelişigüzel susam böceği ilacı ile yapılan ilaçlamalarda hiçbir etki sağlamayacağı bilinmelidir.

Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız yeni nesil alet ve ekipmanlarımız ve uzman ekip kadromuzla sizlere 7 / 24 profesyonel ve güvenilir hizmet vermekten gurur duyarız.

Alanlarınızda Fare, Kalorifer Böceği (Kahverengi Böcek), Hamam Böceği, Gümüşçün Böceği ( Gri Böcek) varsa aşağıdaki butonlara tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

GÜMÜŞÇÜN BÖCEĞİ HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA KALORİFER BÖCEĞİ KUMRU BİTİ İLAÇLAMA Fare İlaçlama Nasıl Yapılır?

Haşere Talep Formu