Yok edilmesi en zor haşerelerden birisi de tahtakurularıdır. Zaten onların varlıklarını anlamak bile çok güçtür. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi onlar ahşap ürünlere zarar verirler ve insan sağlığı adına da sıkıntılar doğurabilirler. Bu sebeple de tahtakurusu ilaçlama işlemi çok önemlidir. Peki, bu durumda onların varlığını nasıl anlayacağız da tahtakurusu ilaçlama yaptıracağız. Öncelikle mobilyalarınızı inceleyin. Eğer küçük delikler varsa muhtemelen tahtakurusu var. Bu deliklerin altında toz halinde ahşap parçaları varsa da tahtakurusu ilaçlama firması araştırmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında gecenin sessizliğinde ahşaplarınızı kemiren bir böceğin sesini duyabilirsiniz. Bunlardan biri ile bile karşılaşsanız TAHTAKURUSU İLAÇLAMA yaptırmanız gerekmektedir. Ama yaptırmanız gerekir diyoruz, kendiniz yapmalısınız demiyoruz.

Anlaşılacağı gibi tahtakuruları en çok gece vakitlerinde ortalık karanlığa bürünüp sessizlik kaplayınca aktif oluyorlar. O zaman tahtakurusu ilaçlama işlemi de aykırı olarak değerlendirebileceğimiz bu saatlerde yapılmalı. Bu durumda da anlaşacağınız tahtakurusu ilaçlama servisi bu aykırı zamanlarda da hizmet verebiliyor olmalıdır. Ama ne yazık ki birçok ilaçlama şirketi sadece gündüz saatlerinde çalışıyorlar. Bu saatlerde yapılacak olan tahtakurusu ile mücadele asla doğru sonucu vermez. Çünkü ilaçlamanın bu böceklerin aktif olduğu saatlerde yapılması gerekiyor.  Bunun yanında tahtakurusu ilaçlama firmaları mutlaka ruhsatlı olmalı ki doğru yöntemler kullanarak ilaçlama yapabilsinler. Sadece yöntemleri için ruhsatlı firma tercih edilmez. Çünkü ruhsatlı olan tahtakurusu ilaçlama şirketleri sağlık kurumlarının denetimi altındadır ve onların uygun görecekleri ekipmanları ve ilaçları kullanırlar.

Ayrıca iyi bir tahtakurusu ilaçlama şirketi personelleri ile de ruhsatlı olmayan firmalardan ayrışır. Bu personeller tahtakurusu ile diğer zararlıları birbirinden ayırt edebilecek kadar eğitimli ve deneyimlidirler. İşte bu nedenle de sizlere bizleri aramanızı öneriyoruz. Çünkü bizler yukarıdaki gerekliliklerin tamamını sağlıyoruz. Mesela 7/24 saat aktif olan ve haşerenin durumunda göre her saat için ilaçlama yapabilen bir tahtakurusu ilaçlama servisi olarak çalışıyoruz. Ruhsatlıyız ve resmi belgelerimizin tamamı güncel. Ayrıca konusuna hakim ziraat teknikerleri ile çalışmaktayız. Böylece en doğru ilaçlama en doğru saatte yapılıyor. Nisan Böcek İlaçlama olarak bizleri aramadan ilaçlama firması ile anlaşmamanızı öneriyoruz. Garantili ilaçlama için sizlere bir telefon kadar yakınız.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA NASIL YAPILIR?

Genel olarak sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan tahtakurusu ilaçlamalarında kullanılan ilaçlar insan sağlığına, diğer canlılara ve çevreye zarar vermemelidir. Tahtakurusu ilaçlama işlemlerini profesyonel yardım almadan bireysel olarak tarımsal ilaçlarla yapmak hiçbir zaman bir çözüm getirmeyeceği gibi tam tersine daha ciddi zararlara neden olabilmektedir. Bunun nedeni tahtakuruları bir bütün olarak koloni halinde yaşarlar. Koltukların kumaş aralarında veya dikişlerinde, yatağınızın dikiş kısımlarında, mobilyaların başlık kısımlarının arkalarında çokça görülürler. Genellikle geceleri karanlıkta ortaya çıkabileceğinden dolayı pek fark edilemeyebilirler. Yalnızca bu sebeplerden dolayı bile ilaçlama yapılması zorunludur. Daha ucuz olacak anlayışıyla hatalı bir ilaçlama uygulamasıyla sağlığınızı riske atabilirsiniz. Tahtakurusu ilaçlama servisleri her haşere konusunda gerekli eğitimleri almış ekiplerden oluşur ve profesyonel ilaçlamalar ile sizleri tahtakuruları sorunundan kurtaracaklardır.

TAHTAKURUSU ISIRIĞI VE TEDAVİSİ

Tahta kuruları insan kanı ile beslenirler. Tahtakurusu ısırığı ile 2 saate yakın bir zamanda ısırılan yerde kaşıntı ve ağrı başlar. Uyurken açık kalan vücudumuzda en çok kollarımız ve bacaklarımızdan bunlar dışında ise omuzlarımız, yüzümüz ve ellerimizden kan emerek beslenirler.

Bizleri ısırdıklarında bünyelerindeki eğer varsa hastalık ve ya mikropları kanımıza aktarabilirler. Bu da önemli sağlık sorunlarına yakalanmamız anlamına gelebilir.

Tahtakurusu ısırığı tedavisi konusunda eğer böcek ısırılmalarında hassas bir vücut yapısına sahipseniz eğer bağışıklık sisteminde alerjilere sebep olacak ısırılmaların bir doktor tarafından görülmesinde yarar vardır. Vücudunuzda böcek ısırıklarının olduğunu fark ettiğinizde yada kabarıklık, kaşıntı var ise sıcak bir duş alarak o bölgeleri sabunlamanız fayda sağlar.

TAHTA KURUSU İLAÇLAMASINDAN SONRA NELER YAPILMALI?

Yapılan tahtakurusu ilaçlaması sadece yaşayan mevcut tahtakurularını öldüreceğinden evde bulunan tahtakurusu yumurtası ve larvaları en az 15 gün yaşayacaktır. Bu nedenle yaklaşık 7 ila 10 gün sonra yumurtalar ve larvalar için tekrar tahtakurusu ilaçlamasının yapılması gerekecektir.
Tahta kurusu ilaçlamasından sonra evinizdeki çarşaflarınızı, masa örtülerinizi, halılarınızı, elbiselerinizi mutlaka yıkamanız ve dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte evinizin mobilyalarını buharlı makine temizleyicilerle temizlemeniz de oldukça işe yarayacaktır. Lakin evinizdeki tahtakurusu ilaçlaması bittikten sonra bu işlemi yapmanızı öneririz.

TAHTAKURUSUNUN NEDEN OLACAĞI HASTALIKLAR NELERDİR?

– Alerjik reaksiyonlara,
M. Leprae Pasteurella pestis
– Bacillus Anthracis,
– B. Recurrentin vb. gibi hastalıkları bulaştırabilir.

Kızıl kahverengine sahip olan tahtakurusu haşeresi en tehlikeli olanlar arasındadır. Genellikle 5 cm boyutunda olan bu tahtakuruları kan emerler ve kanda pıhtılaşmayı önleyici bir sıvı enjekte ederler. Bu durum sonucunda da belirli anestezi hastalıklara ve tehlikeli sağlık sorunlarına sebep olabilirler.

EVDE TAHTAKURUSU OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Evde tahtakurusu haşeresinin var olduğunu anlamanın en önemli yollarından biriside çarşaflarınız, yatak odası takımınızın, mobilyalarınızın üzerinde bıraktıkları dışkılardır. Bu dışkıların rengi siyah ve kahverengi arasında değişebilir. Gözenekli olmayan yüzeylerde tahtakurusu dışkılarını görmek mümkün olabilir.
Evde tahtakurularının olduğunu anlamanın diğer bir yolu da kabuk değiştirdikleri sırada yüzeylerde bıraktıkları kabuklarıdır. Tahtakurusu böcekleri larvalarından çıktıklarında kabuk değiştirebilirler.
Aynı zamanda çarşaflar, yastık kılıfları,yatak takımları, duvardaki çatlaklarda,süpürgedeki püsküllere kadar tahtakurusu kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

TAHTAKURUSU İLE MÜCADELE

Tahtakurusu ile mücadele edebilmenin tek yolu tahtakurusu ilaçlama servislerinden yardım almaktır. Yalnız doğru ilaçlama firmaları ile anlaşmak da çok önemlidir. Özellikle uzman ve eğitimli ekiplerden yardım almak daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Yasal mevzuatlara uymayan ve ruhsatsız olan tahtakurusu ilaçlama servisleri sizlerin kendi başınıza evde ilaçlama yapması gibi daha fazla katkı sağlamayacaktır. Ama alanında uzman, haşereler konusunda gerekli bilgilere sahip bir firma ile çalışılacak olursa ve mekânınız düzenli olarak ilaçlanırsa bu sorundan tamamen kurtulmak da mümkün olacaktır. İlâveten mücadelemize olumlu etkisi sağlayacak tahtakurusu ilaçlama şirketi yeni nesil ilaçlama ekipmanları ve kullanılan ilaçlar açısından da incelenmelidir. Tarım ilaçları veya ruhsatsız ilaçlar ile tahtakurusu haşeresi mücadelesine girişen işletmelerden tamamen uzak durulmalıdır.

TAHTAKURUSU İLACI

Tahtakurusu ilaçları genel olarak sıvı ya da jel olarak ayrıştırılırlar. Ama genelde tahtakurusu ilacı olarak kokulu sıvı ilaçlar ya da kokusuz sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı ruhsatlı olmayan bir biyosidal ürün kullanılması var olan tahtakurusundan daha riskli olabilir. Bu nedenle de hangi böceğe hangi biyosidal ürünün kullanılması gerektiğini çok iyi bilen bir tahtakurusu ilaçlama firması ile çalışmak çok önemlidir.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA FİYATLARI

Tahtakurusu ilaçlamada da fiyatları belirleyen konu, alanınıza ve böcek türüne göre değişkenlik gösterebilecektir. Ucuz tahtakurusu ilaçlama şirketi adı altında çalışan merdiven altı işletmelere itibar etmemek gerekmektedir.

Haşere Talep Formu