Kronomid sinekler. ülkemizde de görülen bazı bölgelerde göl sinekleri olarakta adlandırılan yeşil renkli kronomid sinekler, biyolojik yapıları ile merak söz konusudur. Kronomidler çoğu zaman tespit edilemeyen türler arasında yer alırlar. Kronomid nedir ve kronomid sinek ne demek? Bu sorular akıllarda bazı soru işaretleri bırakır.

Kronomid’in (uçan yeşil sinek) biyolojik çeşitliliği genellikle fark edilememesinin sebebi ise tanımlanmasının zor olmasıdır.

Işığa hassasiyetleri vardır. Işık olan yerlere topluca hücum ederler. Bu uçan sineklerden kurtulmanın ve insanlardan uzaklaştırmanın bazı yolları vardır. Bunlar; biyolojik mücadeleler, kronomid ilaçlama, ışık tuzakları vb. dir. Bu böceklerden kurtulmak için kronomid ilaçlama servislerinden yardıma alabilirsiniz.

Antenlerinden kolayca tanınanlar erkek kronomid türü sinektir. Ergin kronomidler ise genellikle diğer uçan haşerelerle karıştırılarak sivrisinek vb. gibi genel isimlerle isimlendirilirler. Çok kısa yaşamsal döngüleri olan bu böcekler sudan çıktıktan sonraları ise uçuşarak çiftleşmeye başlarlar. Akşam karanlık saatlerinde çokça görülmelerinin nedeni ışığın onları çekmesidir. Işığa doğru uçuşurlar. Özellikle göl, sazlıklar çevresindeki bölgelerde (örneğin; kronomid Büyükçekmece)  çok yoğun olarak görülebilirler.

Nektar veya polenle beslenen kronomit sinekler, arıların yaptığı polenleme işine de bir bakıma yardımcı olmaktadırlar.

KRONOMİD SİNEK ZARARI

Kronomid sinek zararları nelerdir? Ergin kronomidler toplu olarak uçuşarak ortaya çıktıklarında zararlı olabilirler. Sürüş esnasında ön cama çarpmaları durumunda zorluk yaşatabilir ve sürücünün görüşünü önleyen ön camda yeşilimsi bir kaplama oluşturabilirler.

Dışkıları ile kondukları yüzeylere zarar verebilen kronomidler, ölümleri durumunda da kötü kokuya  neden olabilirler. Yüzeylere çokça konarak buralarda görüntü kirliliği yaratabilirler.

Haşere Talep Formu