Uçan karınca türleri, kahverengi yapıda, 5-8 mm uzunluğunda ve iki adet uzun kanada sahip bir haşeredir. Yuvalarını yiyecek ve su kaynaklarına yakın yerlerde yapan kanatlı karıncaların rotaları da bu çevrededir. Evlerinizde, bahçelerinizde, işyerlerinizde görülen enfestasyon, genel olarak işçi karıncaların gıda aramalarından kaynaklanır.

 

 KANATLI KARINCA NEDEN OLUR?

Evde kanatlı karınca oluşması için birçok neden vardır. Bunlardan bazıları; havaların ısınması, çevre kirliliği, alanlarınıza yakın beslenme yerleri olması, çöp konteynerleri vb. dir. Gıda ve su ihtiyacı için alanlarınızı tercih ederler. Evlerinizde şeker veya yemek kırıntıları uçan karıncalar için davetiye şeklindedir. Bu nedenle özellikle mutfaklarınızın temizliğine önem vermelisiniz. Uçan karıncalar koloni halinde dolaştıkları için kalabalık görünürler. Bunlardan kurtulmanın tek yolu ise profesyonel uçan karınca ilaçlama servislerinde ilaçlama talebinde bulunulmasıdır.

Kanatlı karınca yumurtası genellikle süpürgelikler, bahçeler, toprak alan, çatlaklar, duvar yarıkları, delikler, saksı içlerine bırakarak buralara yuvalanırlar. 

 

KANATLI KARINCA ZARARLI MIDIR?

Evet zararlıdırlar. Kanatlı karınca ısırığı ile vücutta kızarıklıklar meydana gelebilir. Bazı durumlarda zararlı bir haşere olarak görülen bu haşereler: Salmonellosis ve staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Kanatlı karıncalar koloniler halinde yaşarlar. Evlerinizde görüntü kirliliğine sebep olabilir bazı ürünlerinizin kullanılamamasına neden olabilirler.

 

UÇAN KARINCA EVDEN NASIL GİDER?

Bu ve bu benzeri haşerelerden korunmanın en doğru çözümü ise uçan karınca ilaçlama servisi yardımıyla kurtulmak olacaktır. Uçan karıncalar ev, bahçe, işyeri, ofis, gıda yeri gibi yerlere işgal etmesi kolayca mümkündür.

Evi kanatlı karınca bastı diye kötü düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın. Kanatlı karınca gelmemesi için alanlarımızda çeşitli önlemler alabiliriz.

  • Alanlarımızdaki hijyene dikkat etmemiz gerekmektedir.
  • Açıkta kalan gıda ürünlerinin kapalı olarak muhafaza edilmesi gerekir. Bunun sebebi alanlarınıza giren karıncaların beslenememesini sağlamaktır.
  • Yaşadığınız alanınızda nem var ise bu ortamın kuru olarak ayarlanması gerekir ki bu da karıncaların su ihtiyacının karşılanamaması anlamına gelecektir.
  • Pencerelerinde sineklik takılması alanlarınıza girmelerini azaltabilir.

Bazı tedbirler alınabilir evet. Ama uçan karıncalarla bireysel olarak bir çözüm yolu yoktur. Kanatlı karınca ilaçlama firmaları bu yöndeki ilaçlama çalışmaları en etkili kanatlı karınca ilacı çözüme doğrudan ulaştırır. Karıncaların oluşmaması için alanlarımızda bizimle birlikte yaşamaya iten şartları ortadan kaldırmamız gerekir. Karıncalar zeki olarak bilir. Bu zeki karıncalardan kurtulmanın çaresi uçan karınca ilaçlama servislerini aramaktır. En çok da mutfakta görülürler ve kurtulmak şarttır.

 

KANATLI KARINCA İLACI

Kanatlı karınca ilacı kullanımında Dünya sağlık Örgütü’ ne göre etkili madde oranı, seyretme oranı, uygulama dozu, uygulama oranı,  uygulama sıklığı ve zamanının ayarlanması hedef böceğin kontrolü için çok önemlidir. Tam tersi durumda ise sadece rastgele ilaç alınıp bilinçsizce alanlara uygulamak çevre zararına, maddi kayba ve sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Karınca ilaçlama yapılacak ev, ev kapı önü, apartman dairesi, iş yeri, bahçe vb. yerlere bağlı uygulama ve uçan karınca ilacı seçimi yapılması kanatlı karınca ile mücadele de en önemli aşamadır. Bununla birlikte uygulanacak yöntemler de ev ve iş yerinizde bir daha hiç kanatlı karınca görmeyeceğiniz kontrollü şekilde ayarlanan ilaçlama işlemleri olmalıdır.

Kanatlı karınca ilaçları nelerdir? Sıvı ilaç, toz ilaç, jel ilaç bazlı olarak farklı kullanılacak seçenekleri vardır. Burada önemli olan biyosidal ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olması, ilacın içeriği, uygulama dozları, makine seçimi ve alana nasıl uygulandığıdır. Sıvı bazlı olarak kanatlı karınca ilacı ise sıvı kokulu ya da sıvı kokusuz tercihleri mevcuttur. Tabi ki alandaki yoğunluğa bağlı olarak seçim ona göre yapılacaktır. Kanatlı karınca ilacı etken maddesi, seyreltme oranı, uygulama sıklığı, ilaçlama zamanı ve uygularken korunmak kanatlı karınca ile mücadele de olmasa olmazıdır.

Kanatlı karınca jel ilacı seçiminde ise uygulama dozu önemli oranda alandaki kanatlı karınca yoğunluğunu etkileyecektir. Çok az veya çok fazla uçan karınca jel ilacı kullanmak karıncaların alandaki etkinliğine etki etmeyebilir. Burada anlatılmak istenen ise dozu fazla kullandığınızda jel ilacın evinizde olmayan karıncaları beslenmek için evinize çekmesi, az oranda kullanıldığın da ise etkisiz kalması gibi.

 

KANATLI KARINCA İLAÇLAMA

Karınca sorunu kaçıncı katta oturursanız oturun her zaman görülecek bir problemdir. Maalesef ki bu sorun bulaşık deterjanları, sirk veya limon ile yok edilmeye çalışılmakta. Oysaki bu uğraşlar yalnızca karıncaların yönünü değiştirmesine neden olur. Etkili bir karınca ilaçlama yapılmaması durumunda onlardan kurtulmak imkânsızdır. Bu da sadece kanatlı karınca ilaçlama ile mümkün olabilir. Sıradan karınca yemleri, jelleri ya da kanatlı karınca ilaçları ile bu haşereleri uzaklaştırmak imkânsızdır. Yapılacak olan ise uçan karınca ilaçlama işlemi kesinlikle bu haşerenin yeniden gelmesini engellemesi ve yuvasının kurutulmasıdır.

Her türlü ilaçlama uygulamalarında olduğu gibi kanatlı karınca ilaçlama işlemleri için uzman desteği almak gerekir. Yani kanatlı karınca ilaçlama firmaları yardımı alarak profesyonel ilaçlama yapılmalıdır. Kanatlı Karınca ilaçlama servisi haşerelerin yalnızca yok edilmesini sağlamazlar. Tekrardan alanlara gelmelerini de engellerler. Ama sadece ruhsatlı olan karınca ilaçlama servisleri için geçerli bu kural.

Haşere Talep Formu