Dantel böcekleri genellikle kondukları canlıya özgüdür. Boyutları 2 ila 10 mm arasındadır. Özellikle bitkilerde çok fazla yoğunluğa bağlı olarak zararlar oluşturabilirler. Dantel böceği konduğu bitkinin, epidermisini yani üst tabakasını delip özsuyu ile beslenip yaprakların ise alt kısımlarıyla beslenebilir. Yaprakları yenmiş ya da üst tabakalarından özsuyu emilmiş bitkilerin daha sonradan gri renkli veya bronza kaçan görünümleri oluşur. Dantel böcekleri tüm yaşam döngülerini genellikle aynı bitki üzerinde tamamlar.

DANTEL BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Evlerin, iş yerlerinin pencere kenarlarında çok fazlaca görülen ve bazen topluca koloni oluşturacak şekillerde de görülebilirler. Ağaç ve bitki zararlısı olarak ve bitkiler üzerinde beslenmesini sürdüren bu böcek türüne karşı etkili ve detaylı dantel böceği ilaçlama yapılması gerekir.

Dantel böcekleri rüzgârın etkisiyle ağaçlardan düştüklerinde insanların üzerine iner ve ısırır. Bu aslında insanları bitki gibi sandıklarından dolayı olur. Asla bir kan emme durumu gerçekleşmez. Çünkü dantel böcekleri bitki öz suyu ve yaprak alt kısımları ile beslenirler. Tabi ki dantel böceği ısırığı acı verici olsa da çok fazla önem teşekkül etmez. Bazen ise vücutta kızarıklıklar oluşturabilir. Bunun gibi sorunlar ancak dantel böceği ilaçlama servisleri tarafından çözülebilir. Bu böceği tanımadan yapılan dantel böceği ilaçlama işlemleri çok fayda getirmeyecektir.

Ülkemizde görülme sebebi ise iklim değişikliklerine bağlı olarak bazı bölgelerimizdeki illerimizde yoğun olarak görülmüştür. Havaların ısınması, yaz yağışlarının az olması ve kuru hava dantel böceklerinin en sevdiği hava şartları olması nedeni ile artık ülkemizde de görülebileceği anlamına geliyor.

İklim değişiklikleri, orman yangınları gibi hava şartlarını değiştiren olaylar nedeni ile havalarını ısınmasına bağlı olarak dantel böceği ile mücadele kapsamında evler, ağaçlar, bitkiler, işyerleri gibi görülme olasılığı fazla olan alanlarda dantel böceği ilaçlama yapılması önerilmektedir. Bahçe ilaçlamalarında asla ağaçlar atlanmamalıdır. Aksi takdirde dantel böceği ile mücadele etkili sonuçlar vermez. Kullanılan dantel böceği ilaçları kadar uygulama yöntemi ve ilaçlama personelinin bilgisi de çok fazlaca önem sarf eder. Evlerde pencere kenarları, saksı altları ve üstleri mücadele kapsamında detaylı olarak ilaçlanmalıdır.

 

DANTEL BÖCEĞİ ISIRMASI

Dantel böceği ısırır mı? Ağaçlar üzerinde yaşamlarını ve beslenmelerini sürdüren dantel böcekleri rüzgârların etkisiyle ağaçlardan düşerek insanların üzerlerine inebilirler. Böylelikle bitki gibi sandıkları bizleri ısırabilirler. Ancak kan emme gibi durum ortaya çıkmaz. Fakat dantel böceği ısırığı sonrasında küçük bir acı ve devamında kaşıntılar oluşabilir.

Dantel böceği ısırması durumunda herhangi bir hastalık bulaştırma, taşımaya da kan emme gibi bir durum söz konusu değildir. Ama çoğunluk olduğu zamanlarda üzerlerinize çok fazla geldiklerinde kaşınma durumu çok fazlaca görülebilir. Bunun önüne geçebilmek için dantel böceği ilaçlama yapılması gereklidir.

 

DANTEL BÖCEĞİ ZARARI

Evde bitkileriniz var ise dantel böcekleri bitki özsuyu ile beslendikleri için bitkilerinizi kurutabilir.

Bahçelerinizde ağaçlarınız üzerinde bu böcekleri gördüğünüzde ise dantel böceği ilaçlaması yapılması çok önem sarf edecektir. Aksi takdirde yaprakların kurumasından başlayarak devamında ağaç ve bitkilerinizin kuruması görülebilir. Bu ise renk bazlı olarak gri veya bronza kaçan görüntüler oluşabilir.

Dantel böceği zararı bir başka durumu ise insanların vücutlarında kaşıntılar oluştururlar. Bitkilerden beslenerek yaşamlarını sürdüren bu böcek popülâsyonu biz canlıların vücutlarında ısırmalara bağlı kaşıntılar oluşması görülebilir.

Dantel böceği ilaçlama yaparken kullanılan ilaç dozları ayarlanarak alanlara, bitki ve ağaçlara detaylı olarak uygulanmalıdır. Evde dantel böceği görülmesi durumunda ise ilaçlama şart olabilir.